Dotazy

 Jak u nás nakoupit?

Klikněte na obrázek výrobku a zobrazí se Vám podrobný popis výrobku. Pod cenou výrobku (červeně) je okénko s číslicí 1 a vedle modré tlačítko s obrázkem nákupního vozíku  

Do okénka s číslem 1 vepište kolik kusů si přejete objednat a stiskněte modré tlačítko s nákupním vozíkem Zboží tak bude vloženo do košíku. Dále postupujte podle uvedených pokynů. 

Zboží můžete objednat takée-mailem. Pište nám prosím na: obchod@medicatus.cz. Do e-mailu uveďte Vaše telefonní číslo, adresu kam si přejete zboží zaslat a způsob dopravy (Česká pošta, Uloženka, Zásilkovna). 

Telefonicky objednávejte na čísle: 724 756 300 od pondělí do pátku v 8.00 – 16.00 hod.

 

K lupénce

Nemůže být lupénka alergie na léky, když se objevuje po antibiotikách při angíně?

Objevení se psoriázy při infekcích horních cest dýchacích je velmi časté. Obvykle bývá spouštěcím momentem psoriázy infekce, pro kterou se antibiotikum nasazuje, a ne samotný lék. V ojedinělých případech, pokud má pacient skutečně alergickou reakci na nějaký lék, může tato reakce zapůsobit jako provokační faktor.
 

Jak se liší lupy od lupénky ve vlasech?

Při jediném výskytu psoriázy pouze ve kštici se obtížně odlišuje seboroická dermatitida, lidově „lupy“. Lupénka mívá obvykle šupiny větší, pevně lpějící, úpornější.
 

Jak se pozná postižení nehtů lupénkou od plísně?

U lupénky bývají nehty dolíčkované, jakoby popíchané špendlíkem, mají žlutavé či hnědavé „olejové“skvrny, rohovinové bělavé nánosy pod nehty či se odlamují nebo odlučují. Při postižení nehtů bez postižení kůže je třeba zvažovat plísňová onemocnění nehtu či poruchy výživy nehtu, poranění, atp. Odlišení od plísní se provádí mykologickým vyšetřením.

 

Postihuje lupénka i jiné orgány než kůži?

Ano, klouby. Postižení jiných struktur a orgánů odborníci odmítají, protože to dosud nebylo seriózně vědecky prokázáno. Současně s lupénkou se však mohou objevit i jiné autoimunitní choroby (Crohnova nemoc, cukrovka, aj.). Řada pacientů má laboratorně zvýšené jaterní testy a hodnoty krevních tuků, aniž by měla postižená játra (jako u revmatu). Častěji bývá pozorována obezita a vysoký krevní tlak.
 

Je lupénka vyléčitelná?

Psoriáza je choroba léčitelná, tedy pomocí léků ji lze léčit - hojit již vzniklou lupénku. Jelikož však lupénka není dosud vyléčitelná, tedy nelze zabránit výsevu nových ložisek do budoucna, je hlavním cílem léčby dostat chorobu pod kontrolu. Což v praxi znamená dosáhnout zhojení stávajících projevů, případně jejich stabilizace. Tohoto cíle Vám pomohou dosáhnout produkty Mrtvého moře.

Jdi na: Kosmetika při lupénce

Mají smysl u lupénky ve vlasech nějaké šampony?

Ano, léčebný šampon se obvykle používá 2-3 x týdně, a to pěšinkovým způsobem, podobně jako při barvení vlasů. Začíná se např. od levé strany hlavy a postupně se do vzniklých pěšinek nanáší léčivý šampon až k druhé straně. Nechá se 15-20 minut působit, aby se mohly uplatnit jeho léčebné účinky. Klasické medicinální šampony jsou dehtové či ichthamolové. Mezi přírodní alternativní šampóny patří opět šampóny z řady produktů Mrtvého moře.
 

Pomohlo by mi s lupénkou solárium?

Slunění sice u většiny psoriatiků pomáhá, ale to není identické se soláriem. Opalovací solária vyzařují UVA záření takové intenzity, které je na psoriázu málo účinné. Navíc se jedná o přístroje mimo zdravotnická zařízení, kde nejsou sledované dávky záření, a tedy i rizika.
 

Jsou nějaké vitamíny nebo minerály vhodné při lupénce?

V zásadě ano, mají však účinky jen obecně podpůrně hojivé.  Z vitamínů jsou prospěšné, podobně jako u jaterních chorob nikotinamid, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová. Z potravinových doplňků to jsou rybí tuk, resp. 3 nebo 6 omega mastné kyseliny. Dále pak fosfolipidy, např. lecitin nebo preparáty obsahující ostropestřec mariánský.

Strava, kterou si zvolíte, může podpořit omezování tvorby kyseliny arachidonové (AA) v buňkách. Pro omezení tvorby AA kyseliny se pokuste ze svého jídelníčku odstranit nebo alespoň omezit níže uvedené nevhodné potraviny: 

tučné pokrmy, uzeniny, tučné maso, vejce, husa, kachna živočišné tuky - v množství větším než jedna třetina z celkové denní spotřeby, tučné krémy, tučná těsta, koncentrovaný alkohol, ostré a pikantní pochutiny a koření, potraviny a pokrmy konzervované solí, solené pochoutky (chipsy, oříšky...). smažená jídla (hranolky, připálené jídlo, maso na rožni apod.). vnitřnosti (játra, srdce, drůbeží droby), plnotučné mléko a plnotučné mléčné výrobky.

 Doporučené potraviny

tuky - rostlinné
mléko a mléčné výrobky - všechny druhy s nízkým obsahem tuku
maso - libové (telecí, vepřové, jehněčí, kuře, králík, krůta)
libové ryby - sladkovodní i mořské, rybí tuk
zvěřina, uzeniny - drůbeží šunka, vepřová šunka v malém množství
zelenina - všechny druhy včetně luštěnin ( konzumujte dostatek zeleniny, hlavně brokolici, špenát, hrášek, salát, fazolové lusky a celer )
ovoce - všechny druhy
pečivo - všechny druhy, včetně celozrnného
semínka - slunečnicové, dýňové, sezamové či lněné
 
Vitamíny vhodné k potlačení lupénky
 
Vitamíny skupiny B
B-komplex, B1, B2, B5, B6 a kyselina listová.
Dávkování: užívat denně 1-2 tablety dle doporučeného dávkování
 
Vitamín E
Vitamín rozpustný v tucích. Užívejte po čas jídla při snídani nebo během oběda.
Dávkování: 200 mg denně
Upozornění: pokud současně užíváte léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
 
Vitamín C
Ve vodě rozpustný vitamín. V žádném případě neužívat jako součást multivitaminů či ve formě šumivých tablet.
Dávkování: 100 mg třikrát denně

Velmi vhodným stravovacím doplňkem pro lidé trpící lupénkou jsou aminokyseliny - výborným zdrojem jsou ryby, přírodní ořechy a slunečnicová semínka. Z ryb jsou vhodnější především mořské a mastnější druhy ryb jako je losos, tuňák, makrela. Dalším výtečným zdrojem aminokyselin z našich zahrad jsou vlašské ořechy, které obsahují také železo, selen, zinek, vitamin E a vitaminy skupiny B. Díky kyselině alfa lipové jsou tyto plody významným antioxidantem. Slunečnicová semena jsou prospěšná díky vysokému množství bílkovin, minerálů, vitaminů a nenasycených esenciálních mastných kyselin. Doporučuje se užívat 2 lžíce semen denně. Stejný účinek jako omega-3 kyseliny má lněný olej anebo mletá semínka užívejte denně, zhruba 15 – 30 ml (2 lžíce).

 K atopickému ekzému

Na co si dát pozor s ekzémem, když mi žádnou alergii neprokázali?

Minimálně u 30% pacientů s atopickým ekzémem se nic neprokáže. Dodržujte však stejná obecná preventivní opatření jako pro alergiky. Zejména pozor na dráždivé látky: mycí a prací prostředky, spreje, kouř, prašné, vlhké nebo naopak suché a přetopené prostředí, neprodyšné, drsné, barvené oblečení ze syntetických materiálů, vlny, kožešiny. Také častý nebo dlouhý kontakt s vodou, tvrdá voda, přechlorovaná (bazény) zhoršuje.
 

Které potraviny jsou u ekzému rizikové?

Potraviny se uplatňují hlavně u dětí. Nemusí se ale jednat o pravou alergii, ale o různé intolerance (nesnášenlivost-testy na potraviny jsou negativní). Výsledek je ale z hlediska kožního stejný - ekzém se aktivuje. Nejčastější potravinové alergeny jsou: kravské mléko, vejce, sója a pšenice, dále lepek, ořechy, citrusové plody a aromatické ovoce, ryby, rajčat, kiwi a jiné potraviny či potravinová barviva.Velkým alergenem je ČOKOLÁDA a KAKAO.
 

Je ekzém způsoben poruchou imunity? Dá se imunita nějak léčit?

Obvykle to není porucha ve smyslu nějakého nedostatku či selhání. Spíše je to porucha v regulaci. Kromě ekzému se to projevuje např. i vyšším výskytem infekce na kůži - opary, mollusca, bradavice, impetigo. Na ekzémové kůži, i bez zjevných obtíží, žijí choroboplodné bakterie, které ekzém udržují v aktivitě. Proto se někdy nasazují i antibiotika a virostatika a do mastí se přidávají desinfekční přísady. Imunologická léčba - vakcíny, imunomodulancia je v rukou alergologů - imunologů. Nejsou to sice léky přímo „na ekzém“, ale mohou snižovat celkovou pohotovost k alergickému zánětu.

Jak je to s vlivem psychiky na ekzém?

Kůže je orgánem, který citlivě reaguje na duševní stav jedince. Na druhé straně stav choroby zase ovlivňuje psychiku. Zásadní je vyrovnaný životní režim - tedy dostatečná duševní i tělesná relaxace, včetně spánku, v rovnováze s přiměřenou duševní i tělesnou aktivitou. Je-li psychika Váš problém, nerozpakujte se kontaktovat psychologa se zkušeností s dermatologií. Tato léčba se nazývá psychoterapie a mívá ve zvládání atopického ekzému, včetně svědění, prokazatelný efekt.

Jak je to s alternativní medicínou u atopického ekzému?

Své odůvodnění mají nenasycené mastné kyseliny (z pupalky, brutnáku). Nově se prokázalo, že používání v mastech je stejně účinné jako v tabletkách. Efekt mívá u vhodných jedinců i akupunktura – samozřejmě v kombinaci s prevencí a dalšími léčebnými metodami. U ostatních prostředků, které seriozní medicína neuznává, je třeba si zjistit objektivní údaje o účinnosti a bezpečnosti a také o serióznosti jejich prodejce. Pokud se rozhodnete nějaké alternativní prostředky užívat, informujte o tom ošetřujícího lékaře.

Jdi na: Kosmetika při ekzému