Mumio: léčivé slzy hor

Mumio se svou konzistencí podobá asfaltu a jeho chuť i vůně jsou nezaměnitelné. Mumio je vzácná černá hmota přírodního původu, která je velmi ceněna pro své složení a prospěšnost pro zdraví. Řadí se mezi adaptogeny. Mumio se poněkud nepřesně označuje jako horská pryskyřice. V ajurvédě se s mumiem setkáváme pod názvem Shilajit. V prodeji se nejčastěji setkáváme s mumiem jako s černými tabletkami, které jsou schváleny jako potravinové doplňky.

mumio 60 tablet

Naleziště mumia jsou v asijských oblastech v horách, jako Kavkaz, Altaj nebo Tianšan, většinou v nadmořské výšce od 2 do 3000 m.n.m., často v jeskyních nebo skalních proláklinách. Nejvýše hodnocené je mumio altajské, které nacházejí místní hledači a svá naleziště náležitě tají. Je velmi zajímavé, že sice známe chemické složení mumia, ale zcela jasný není přesný původ. Někteří vědci se domnívají, že se jedná o produkt mikroorganismů, jiní usuzují, že je to rozložený vosk a med divokých včel. Spekuluje se rovněž o tom, že by za původem Mumia mohly stát fermentované pozůstatky hlodavců, kteří na horských lukách spásají léčivé byliny. Co však vede vědce, alternativní léčitele i lékaře k doporučení mumia svým pacientům?

O zázračných účincích Mumia psal již filosof Avicena v 11. stol n.l. Mumio obsahuje velké množství cenných látek. Konkrétně obsahuje 28 chemických prvků a 30 stopových látek, 10 kysličníků, 6 aminokyselin, řadu vitamínů, ze skupiny vitamínů B (B2-riboflavin, B6-pyridoxin, B12, minerály (fosfor, vápník, sodík, draslík, železo, měď, hořčík),stopové prvky (například kobalt, mangan, selen, molybden), organické kyseliny (jako příklad můžeme uvést kyselinu benzoovou), mastné kyseliny, terpeny, jedna z forem provitaminu D nebo také velké množství aminokyselin (arginin, fenylalanin, methionin a další), éterické oleje, včelí jed a vosk a smolnaté látky. Byly v něm nalezeny vitamíny zcyanocobalamin). S tak vysokou koncentrací prospěšných látek se nesetkáme v lécích ani jiných potravinových doplňcích!

Výzkumy prováděné především v Moskvě prokázaly, že Mumio má protizánětlivé, bakteriocidní analgetické účinky. Posiluje imunitní systém při angínách, infekcí sliznic a bolestech krku. Mumium pomáhá při nemocech obvodového nervstva, oběhového ústrojí, trávicího ústrojí a pomáhá při zlomeninách, protože posiluje kosti. Zvyšuje například tělesnou a fyzickou výkonnost, podporuje vylučování škodlivých chemických sloučenin a těžkých kovů z těla či odstraňuje negativní následky užívání léků, ozáření a chemoterapie.