Proč na jaře blázníme s detoxikací

Protože je to dobře! Po dlouhém zimním období s nedostatkem slunce, pohybu na čerstvém vzduchu a s nevytráveným tělem máme pocit únavy až malátnosti. Cítíme se dlouhodobě vyčerpaní, máme potíže s trávením, trpíme kožními problémy nebo hormonální nerovnováhou. Po zimních měsících, kdy máme přirozeně větší chuť na sladké, tučné nebo slané pokrmy je náš organismus je po zimě relativně přetížený, objevují se otoky, zpomalení činnosti lymfatického systému, máme problémy s játry nebo ledvinami. Trápí nás přinejmenším nachlazení, celulitida, mykózy, problémy s močovým ústrojím nebo horší stavy. Jsme prostě celkově k ničemu, což nám nepřidává ani dobrou náladu.

Stejně jako své tělo každý den umýváme od potu a nečistot, je dobré občas očistit tělo i zevnitř. Detoxikace je u nás již obecně zavedený pojem a každé jaro stoupá zájem o různé očistné přípravky. Pozor, nejsou samospasitelné a vždy je potřeba vše užívat s mírou a rozumem. Pokud budeme dál sedět v nevyvětraných bytech a kompenzovat únavu čokoládou nebo arašídy, nepomůže nám ani nejúžasnější doplněk stravy, jen se staneme další obětí byznysu. Není ani nutné ordinovat si klystýr, striktní dietu nebo vůbec nepříjímat pevnou stravu, ale spíš zařadit odlehčený jídelníček, relaxaci na čerstvém vzduchu a hlavně se radovat ze sluníčka, z pohybu a přírody. Zde je několik zásad, které Vám doporučujeme a pokud je budete dodržovat, budete se už po týdnu nabití energií. Nepřijde to ani příliš draho.

  • Pitný režim, pijte vodu s bio citrónem a bylinné detoxikační čaje, z kopřivy, pampelišky, břízy
  • Připravte se smoothie, neboli šťávu z rozmixovaného ovoce a zeleniny, doplněné o nějakou tu dobrotu, jako jsou semínka nebo rostlinná mléka. Zvládnete si ji připravit i v obyčejném mixéru, není to žádná věda
  • Zrušte kávu, alkohol, sladké limonády a džusy z koncentrátů
  • Omezte maso, zrušte smažená jídla, uzeniny, sladkosti a tavené sýry. Jezte zeleninu, ovoce, klíčky, luštěniny.
  • Hýbejte se, běžte běhat, na procházku do lesa, pozorujte ptáky, cvičte jógu...
  • Choďte brzy spát.
  • Před spaním se dopřejte koupel v epsomské nebo magneziové soli
  • Přes den se můžete vykoupat v himalájské soli nebo si tělo touto solí pořádně promasírovat (peeling)
  • Zkuste saunu, detoxikační masáž, Hot Stones, meditujte (ale ne u televize)
  • Dopřejte si některý z jednoduchých očistných doplňků stravy jako je ostropestřec.

 

Odlehčené období si dopřejte tři týdny a zařaďte si je do svého života pravidelně, nejméně třikrát do roka. Samozřejmě nejlepší je tyto zásady dodržovat stále a dá se tak opravdu velmi příjemně žít. Pokud jste nemocní, je samozřejmě potřeba brát ohled na aktuální zdravotní stav, alergie a podobně, detoxikaci by si neměly dopřávat ani budoucí nebo kojící maminky. V těchto případech se poraďte s odborníkem.

Přejeme Vám krásné jaro a na vše s rozumem!

Obrázek článku