Revmatismus, revmatické bolesti

Revmatismus

Při léčbě revmatismu se v lidové medicíně syrové listy zeleného zelí. Listy se na prkénku proklepou, přiloží na bolavá místa a omotají gázou. Zelí je bohaté na vápník, jód a síru.
 
Při revmatických obtížích pomáhá solná koupel nebo obklad. Do vany s napuštěnou teplou vodou přidáme asi 500 g soli nebo 250 g soli z Mrtvého moře. Koupeme se po dobu 15 – 20 minut. Na zábal použijeme ručník namočený do teplého slaného roztoku, kdy použijeme na jeden litr vody jednu lžíci soli. Zlehka vyždímáme a přiložíme na postižené místo.
 
Na revma může pomoci teplo i chlad, záleží na tom, v jakém stádiu zrovna onemocnění je. Zahřívací masti, ozařování červeným světlem, rašelinové zábaly nebo protirevmatické koupele tlumí bolest, aktivují látkovou výměnu a podporují prokrvení tkáně. Dojde-li však k akutnímu zánětu, kdy je kloub zarudlý a oteklý, rozhodně se musíme teplým obkladům a zábalům vyhnout. V takovém případě pomohou obklady chladivé.
 

Revma a zhmožděniny

 Na revma a zhmožděniny bude blahodárně působit tinktura z drcených nebo strouhaných semen jírovce maďalu – kaštanu, kromě toho zvyšuje pevnost cév.
 

Revmatické bolesti, opuchliny a pohmožděniny

 Na tyto jsou nejlepší obklady ze zelených listů zelí. Omyjeme několik čerstvých zelných listů, necháme oschnout, rozřežeme na menší kousky a rozmačkáme, nejlépe v hmoždíři. Vše dáme do mikrotenového sáčku a necháme vychladit v ledničce. Studenou drť přikládáme na postižené míst, a když se ohřeje, vyměníme ji za čerstvě vychlazenou. Obklady přikládáme tak dlouho, až bolesti ustoupí.
Zpět do obchodu